PRIDE EELKOOLITUS
Nagu pikaajaline hooldupere, vajavad ka kriisi- ja erihoolduspered ettevalmistust, et olla teadlikud, mida teisest vanemast sündinud lapse kasvatamine ja toetamine endast kujutab. Üheks oluliseks pere ettevalmistamise ja hindamise protsessi osaks on PRIDE eelkoolitus. PRIDE eelkoolitusel saab arutluste, harjutuste, rollimängude ja õppuste käigus läbi mõelda oma soovi ja valmisoleku hakata kasupereks.
PRIDE on pädevustepõhine koolitus, mis rajaneb seisukohal, et kasupere vanematel peavad olema kindlad tugevused, teadmised ning oskused selleks, et olla lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes, võimalikult hea vanem.
PRIDE eelkoolitus koosneb 9 õppusest ja neile eelnevast eelkohtumisest, mis viiakse läbi 3–4 kuu vältel. Õppuste maht on kokku 58 akadeemilist tundi (koos eelkohtumisega 62 ak/h):
eelkohtumine (4 akadeemilist tundi)
auditoorne õpe (39 akadeemilist tundi, üks õppekord kestab 3 tundi ja 15 minutit ning toimub üldjuhul pärast tööpäeva lõppu või nädalavahetustel);
iseseisev töö (15 akadeemilist tundi) – PRIDE-i raamatu lugemine ja Eluraamatu täitmine, lisamaterjali lugemine;
perekülastus (2 akadeemilist tundi), mille käigus kohtutakse potentsiaalsete kasupere vanematega nende koduses keskkonnas. Koolitajad aitavad perekonnal analüüsida oma varasemaid ja praeguseid elukogemusi ning tuvastada oma tugevusi ja vajadusi;
kooshindamise kohtumine (2 akadeemilist tundi), mille käigus koolitajad ja potentsiaalsed kasuvanemad vestlevad koolitusel omandatud oskustest, pere ressurssidest ja valmisolekust hakata vanemaks lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperekonnas.
PRIDE programmi arendasid 1990. aastal välja kahekümneaastase kogemusega USA spetsialistid. Eestis on PRIDE eelkoolitus saadaval alates 2000. aastate algusest. Koolitust uuendati 2022. aastal.
Info: www.tarkvanem.ee/kasupere